Mikrobiom je pro nás charakteristický jako otisk prstu

Co je to vlastně ten v poslední době tak skloňovaný mikrobiom? Je to jen nové moderní pojmenování pro střevní mikroflóru?


Z laického hlediska ano, ale po odborné stránce rozhodně ne. Mikrobiom je souhrnné označení pro mikrobionální osídlení celého našeho organismu. Jedná se o soubor všech mikroorganismů (sem patří bakterie, viry, kvasinky, houby, prvoci) v lidském těle a na něm.

Ano mikrobiom se nachází naprosto všude, není jediné místo na našem těle, které by nebylo osídleno mikroorganismy. Dříve se tvrdilo, že některé orgány lidského těla jako například plíce jsou sterilní, ale dnes už víme, že to tak není. Jednotlivá místa lidského těla se liší hustotou osídlení a různorodostí mirkoorganismů. Jen stěží najdeme na těle dvě místa se stejným mikrobiomem.

Jak velký je lidský mikrobiom?

Velikost lidského mikrobiomu se dá přirovnat k ledovci, kde část vyčnívající nad vodou, přestavuje 1 desetinu ledovce, tu můžeme přirovnat k počtu buněk lidského těla (přesněji jejich genetické informaci – DNA) a zbylých 9 desetin ledovce, které se skrývají pod vodou, zastupuje počet buněk mikrobiomu (jeho genetické informace- DNA).

Počet buněk mikrobiomu může až 100 krát převyšovat počet buněk lidského těla.

Pořád si myslíte, že jsme to my, kdo ovládá naše tělo?

Nejvyšší koncentraci mikroorganismů najdeme ve střevě. Zde je soustředěno až 90 % našeho mikrobiomu. Dále jsou mikroorganismy hojně zastoupeny na kůži, v podpaží, na pokožce hlavy, v ústech atd. Podle nejnovějších studií bylo identifikováno až 2000 různých druhů bakterií, které mohou osídlovat naše střevo. Celková hmotnost těchto mikrobů může dosahovat 1 -2 kg. Pro každého z nás je mirkobiom stejně typický jako například otisk prstu.

Střevní mikrobiom

Stav střevního mirkobiomu výrazně ovlivňuje naše zdraví. V první řadě je třeba zmínit, že je velmi důležitý pro naši imunitu. Až 80% buněk imunitního systému se nachází právě v našem střevě. Dále ovlivňuje nejen gastrointestinální onemocnění a civilizační choroby, ale také paměť a schopnost se učit, emoce, výskyt migrény, alergie, obezitu, zánětlivá a nádorová onemocnění, metabolické a kardiovaskulární poruchy, sklony k depresím a dalším psychickým onemocněním atd.

Mikrobiom kromě „dobrých“ tělu prospěšných bakterií obsahuje i „zlé“ patogenní bakterie. Pro zdraví člověka je důležitá rovnováha mezi těmito bakteriemi. V případě rovnováhy dochází k posilování orgaismu a naopak v případě nerovnováhy dochází k oslabování až ohrožování lidského zdraví. Pokud daná nerovnováha přetrvává delší dobu, dochází k rozvoji zmiňovaných onemocnění. Proto je důležité se o svůj mikrobiom správně starat a tak předcházet mnoha závažným onemocněním.

Jak správně pečovat o svůj mikrobiom?

Složení střevního mikrobiomu úzce souvisí s životním stylem, se stravou, cvičením i některými vlivy jako je například užívání léků, znečištění životního prostrředí atd.

Základ je zdravá pestrá strava bohatá na probiotické, prebiotické potraviny a vlákninu. Co je zdravá strava by bylo téma na celou přednášku, ale hlavní zásady jsou: konzumujte skutečné potraviny a vyhýbejte se vysoce zpracovaným potravinám tzv.polotovarům. Omezte konzumaci alkoholu a zařaďte na denní plán víc pohybu.

Minimálně dvakrát za rok dopřejte svému střevu probiotickou střevní kúru. Z čeho se taková kúra skládá? Na začátek je třeba střevo pročistit, následně doplnit probiotické „dobré“ bakterie ve vysoké kvalitě a koncentraci.

Tím docílíme toho, že se naše tělo zbaví škodlivých látek, které náš organsimus zatěžují. Pročístí se nám i ostatní orgány v těle, zvýší se nám imunita, zlepší se vstřebávání vitamínů, minerálů a stopových prvků a tím získáme víc energie.


Naše tělo musíme vnímat jako komplex a tak se k němu i chovat. Nezapomeňte, že vše se vším souvisí a jak se ke svému tělu chováme, tak nám to naše tělo i vrátí.

Markéta Tomanová
Jsem farmaceutka a expertka na výživu, orthomolekulární medicínu a mikrobiom. Mým posláním je učit lidi naslouchat vlastnímu tělu. Poradím Vám jak si zdraví udržet a tak si užívat života naplno! Pomohla jsem už hodně lidem vyřešit komplexně jejich zdravotní potíže, pomohu i Vám. Cesta je cíl a tou Vás ráda provedu. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů