A DOST bylo už VÝMLUV!

Celý náš život a to, jaký bude mít průběh závisí na 2 nejdůležitějších věcech. Jednou z nich je naše DNA – naše genetická informace, kterou dostane každý z nás do vínku od našich rodičů a druhou je prostředí, ve kterém žijeme.

Z odborného hlediska se jedná o pojmy genetika a epigenetika. V poslední době jsou tato dvě témata hodně skloňována hlavně v souvislosti s tím, že se dříve všechno hodilo na genetiku a bylo vymalováno. Jako například: já jsem obézní, protože to máme v rodině a zdědila jsem to v genech.

Jako výmluva fajn, ale tak úplně to pravda není.

Ano určitě hraje genetika v našem životě velkou roli, ale ne zase tak velkou jak si myslíme. Podle posledních studií se překvapivě ukazuje, že vliv prostředí je o hodně větší než vliv dědičnosti – genetiky.

Docela pěkně to ukazuje nespočet výzkumů na jednovaječných dvojčatech, kde se porovnávaly různé parametry jako například výskyt civilizačních onemocnění – obezity, kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky, vysokého krevního tlaku, aterosklerózy, infarktu myokardu, cévní mozkové příhody a dalších.

Právě na jednovaječných dvojčatech se vliv prostředí dá krásně pozorovat, protože jejich genetické vybavení je naprosto totožné. Tzv. mají stejné geny.

Pokud budeme srovnávat dva různé jedince i když budou stejného pohlaví, věku, výšky, váhy atd. nikdy to nebude tak srovnatelné, jako když porovnáme jednovaječná dvojčata.

Výsledky byly naprosto jednoznačné. Jedno z dvojčat žilo zdravým životním stylem s hodně pohybem, to druhé naopak nezdravým životním stylem s velkou konzumací alkoholu a cigaret, nedotatkem pohybu atd.

To jak kdo žije a jak se o své tělo stará nám představuje přesně to zmiňované PROSTŘEDÍ. Výsledek byl takový, že to dvojče s nezdravým životním stylem mělo větší sklon k různým onemocněním a obezitě něž to, které žilo zdravě, ačkoliv genetická predispozice byla NAPROSTO STEJNÁ.

Takových studií je nespočet a sledují velké množství různých parametrů. Mým cílem bylo, vám jen na tomto příkladu vysvětlit, že se nemůžeme neustále vymlouvat na GENETIKU. Pryč s názory typu: to jsem zdědila, nejde s tím nic udělat. Jsem tlustá, protože moje maminka i babička jsou tlusté, máme to prostě v rodině.

To co člověk v tomto případě dědí jsou hlavně stravovací návyky.

Když se celá rodina po generace špatně stravuje, má špatné stravovací návyky a kupuje nekvalitní potraviny, tak se člověk nemůže divit, že se obezita v rodině tzv. dědí. Dědí se NÁVYKY.

Na druhou stranu jsou případy, kde je genetika opravdu mocná – různá onemocnění genetického původu, tam se toho bohužel moc ovlivnit nedá, ale těch naštěstí není většina.

Já jsem se tomto článku chtěla zaměřit na to, co se ovlivnit dá. Pojďme s tím něco udělat už teď! 

Postavme se svému zdraví čelem a vezměme ho pevně do vlastních rukou.

Markéta Tomanová
Jsem farmaceutka a expertka na výživu, orthomolekulární medicínu a mikrobiom. Mým posláním je učit lidi naslouchat vlastnímu tělu. Poradím Vám jak si zdraví udržet a tak si užívat života naplno! Pomohla jsem už hodně lidem vyřešit komplexně jejich zdravotní potíže, pomohu i Vám. Cesta je cíl a tou Vás ráda provedu. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů