Doplňky stravy vs. byznys ?!

Je třeba vůbec užívat doplňky stravy, nebo je to jen dobrý byznys?

Určitě jste se už setkali s názorem, že nejlepší pro tělo je, přijmout všechny aktivní látky v jejich přirozených formách tak, jak se v přírodě vyskytují. To znamená formou zdravého a kvalitního jídla. Doba se bohužel trochu změnila a látky obsažené v našich potravinách taky. Aktivní látky důležité pro správné fungování našeho těla můžeme rozdělit na makroživiny – sem patří cukry, tuky a bílkoviny, a mikroživiny – mezi ně řadíme vitamíny, minerály, stopové prvky, antioxidanty a další.

Bez obou složek jak už makro- tak i mikroživin se naše tělo neobejde. Důležitý je i správný poměr všech aktivních látek. Pokud v těle určitá aktivní látka chybí, neznamená to hned, že dostaneme červenou kartu jako ve fotbale a tím pro nás hra končí. Naše tělo je naprosto úžasná chemická továrna, která si i za takových okolností umí poradit.

Když nemáme například dostatek nějakého minerálu na určité chemické procesy může dojít k tomu, že si ho tělo začne brát z jiného místa v těle. Jedná se o tzv. pufrovací systémy, kterých je v našem organismu nespočet. Pokud takový vyrovnávací proces trvá krátkou dobu a minerál tělu dodáme, vše se zase upraví do normálu. Pokud to ale nenastnane, bere si tělo minerál odjinud pořád, což může po dlouhou dobu vyvolat vznik onemocnění, protože v tomto místě daný minerál dlouhodobě chybí. Proto je dostatečný příjem všech aktivních látek důležitý.

Jak dodat tělu správný a vyvážený poměr všech potřebných látek?

Jediná a pro nás všechny naprosto stejná cesta dodávání aktivních látek do je těla je jejich příjem potravou. Jiné způsoby s sebou nesou už otazníky a diskuse, zda je to vůbec potřeba, dodávat vitamíny, minerály a stopové prvky extra, v jakých dávkách, jakých formách atd.

Ale STRAVA je základ pro každého z nás, jíst prostě musíme všichni. A teď záleží jen na nás, co jíme a čím vyživujeme své tělo. Známé pořekadlo: „Jsme to, co jíme“ vůbec není daleko od pravdy. Protože jen tehdy, když tělu dodáme dotatek živin, bude fungovat jak má.

Za pár posledních desetiletí se bohužel kvalita potravin dost změnila k horšímu. Ukazuje to i stoupající tendence nárůstu civilizačních onemocnění, která jsou v podstatě nemoci z blahobytu a úzce souvisí se stravováním a životním stylem. Stali jsme se pohodlnějšími, všechno se dá přece koupit v supermarketu, čím dál méně si vypěstujeme sami, ale to všechno má také svou cenu a ta se odráží na našem ZDRAVÍ.

Ovoce a zelenina, kterou si celoročně můžeme koupit na každém rohu už není to, co byla dříve. Přiznejme si otevřeně, když si v zimě kousneme do rajčete, tak jen podle chuti ani nevíme zda je to jablko, nebo rajče. Chutnají skoro stejně-nijak. A když si kousneme do rajčete v létě, vypěstované na vlastní zahrádce, tak se chuť přece nedá vůbec porovnat.

Pokud by se jednalo jen o chuť, tak by to nebyl až zase takový problém, na všechno se dá zvyknout.

Ale PROBLÉM je jinde

Málo kdo ví, že se obsah vitámínů, minerálů a stopových prvků v ovoci a zelenině za posledních pár desetiletí RAPIDNĚ SNÍŽIL a už vůbec neobsahují to, co dříve obsahovaly. Jak můžeme vidět v tabulce například obsah vitamínu B6 v banánech se snížil v letech 1985- 2002 o neuvěřitelných 95%. A to ještě není aktuální studie. Dnes se přece píše rok 2024.

*Zdroj: Geigy Pharmakonzern, Switzerland (1985), Lebensmittellarbor Karlsruhe (1996), Sanatorium Oberthal (2002)

Je to naprosto ALARMUJÍCÍ!!!

Proč to tak je?

Příčin je hned několik a patří mezi ně: předčasná sklizeň plodů a dozrávání v umělé atmosféře, chemické postřiky, skladování v chladících boxech, pěstování ve velkých sklenících, hydroponie – kořeny nemají kontakt s půdou, sklizeň několikrát do roka,  půda je vyčerpaná a obsahuje málo minerálů, genetické šlechtění odrůd a mnoho dalších.

Když vezmeme všechny tyto faktory v potaz a podíváme se na to celé komplexně, myslím, že je to naprosto jasné.

I kdybychom se stravovali sebelépe a kupovali jen ty nejkvalitnější BIO potraviny, určitě se nedostaneme na dostatečný příjem všech aktivních látek, které naše tělo ke svému správnímu fungování potřebuje, jako tomu bylo dříve.

Ještě je také důležité zmínit, že i náš životní styl se hodně změnil. V první řadě máme celkově méně pohybu jako naši rodiče a prarodiče a hlavně více STRESU. Tak se naše doba prostě vyvinula. Při zvýšené stresové zátěži potřebuje tělo také zvýšený příjem určitých vitamínů např. ze skupiny B, minerálů –  jako je třeba hořčík atd. Tady si myslím, že je příjem JEN ze stravy opravdu nedostatečný.

Zvýšený příjem určitých látek mají i například sportovci, těhotné a kojící ženy, lidé užívající dlouhodbě léky atd.

Nejsem zastánce užívání doplňků stravy za každou cenu, základ je strava. Ale to, co ze stravy nedokážeme přijmout v dostatečném množství, musíme prostě doplnit. Pokud už suplementujete, nebo se rozhodujete zařadit nějaký doplněk stravy do vašeho života, určitě se poraďte nejdříve s odborníkem.

I když se jedná o jen volněprodejné doplňky stravy, při nesprávném užívání mohou nasekat pořádnou neplechu. Pro jednoduchší výběr jsem pro vás vytvořila užitečného pomocníka, kterého si můžete stáhnout zdarma zde

10 TIPŮ JAK VYBRAT SPRÁVNÝ DOPLNĚK STRAVY a potěšit tak své tělo i peněženku.

Doufám, že jsem vám nezničila iluze o tom, že je ovoce a zelenina, ke které se běžně dostaneme v supermarketech plná vitamínů, minerálů, antioxidantů a látek, které podporují naše zdraví. Pořád je to dobrá volba jak investovat do svého zdraví, ale bohužel ne jediná. Je třeba, abychom otevřeli oči a tuto realitu přijali s nadhledem. Jinak to taky ani nejde. Podpora ZDRAVÍ není přece jen o ovoci a zelenině, je to komplexní cesta a tak k ní musíme také přistupovat.

Vaše Markéta

Markéta Tomanová
Jsem farmaceutka a expertka na výživu, orthomolekulární medicínu a mikrobiom. Mým posláním je učit lidi naslouchat vlastnímu tělu. Poradím Vám jak si zdraví udržet a tak si užívat života naplno! Pomohla jsem už hodně lidem vyřešit komplexně jejich zdravotní potíže, pomohu i Vám. Cesta je cíl a tou Vás ráda provedu. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů